Kastellets Kommandanter 1664 - ????

 

Kilde: Victor Krohn og Herluf Krabbe

  


1. periode 1664-1676

Fra den 28/10 1664, da de første tropper rykkede ind i Kastellet, havde Kastellet ikke nogen egentlig Kommandant. Det var højst rangerende kommanderende officer, der indtog denne stilling. 

 

27.10.1664

-

14.08.1665

Kommandant

OBLT

Johan Peter von Voigt

 
 

14.08.1665

-

25.08.1666

Kommandant

OBLT

Johan von Hafften

 
 

25.08.1666

-

10.08.1675

Kommandant

OBLT

Henrich von Harloff

 
 

10.08.1675

-

03.04.1676

Interimskommandant

OB

Steen Andersen Bille

 

 
2. periode 1676-1685

 Af hensyn til statsfangen Peder Griffenfeld blev der ansat en selvstændig Kommandant, i en kortere periode med en Vicekommandant under sig. 

 

03.04.1676

-

18.08.1685

Kommandant

GMJ

Barthold von Bülow

 
 

23.03.1682

-

27.03.1683

Vicekommandant

OBLT

Hans Erasmus von der Pfordten

 

 
3. periode 1685-1714

 Fra den 18/8 1685 får København og Kastellet fælles Kommandant med en Vicekommandant for hver af de to fæstninger under sig. 

 

18.08.1685

-

04.02.1687

Fælleskommandant

OB

Gottfred von Hoffmann

 
 

18.08.1685

-

??.12.1692

Vicekommandant

MJ/OBLT

Anthony von Pheiffer

OBLT fra 1688

 
 

15.02.1687

-

23.11.1700

Fælleskommandant

GMJ

Hans Christian von Schack

 
 

01.01.1693

-

08.03.1701

Vicekommandant

OBLT

Johan Jacob von Hirschnach

 
 
 

23.11.1700

-

07.05.1712

Fælleskommandant

GLT

Charles Damas de Cormaillon

 
 

08.03.1701

-

27.09.1709

Vicekommandant

OBLT

Andreas von Franck

 
 

27.09.1709

-

01.10.1710

Vicekommandant

OBLT

Jørgen Christoffer von Klenow

 
 
 

26.09.1712

-

12.10.1714

Fælleskommandant

GLT

Hans Christoffer von Schønfeldt

 
 

1710

-

1714

   

ingen Vicekommandant

 

 
4. periode 1714-1723

 Fra den 14/10 1714 får Kastellet atter en selvstændig Kommandant. 

 

12.10.1714

-

29.09.1716

Kommandant

GMJ

Jacob Peter von Bonar

 
 

29.09.1716

-

08.08.1719

Kommandant

OB

Otto Adolph von Berstenbøstel

 
 

08.08.1719

-

27.01.1723

Kommandant

OBLT

Jørgen Christoffer von Klenow

 
 

27.01.1723

-

05.03.1723

Kommandant

OBLT

Andreas von Franck

 

 
5. periode 1723-1724

 Fra 1723 får København og Kastellet fælles Kommandant. 

 

27.01.1723

-

14.02.1724

Fælleskommandant

GLT

Georg Wilhelm Hedwiger, rigsgreve af Sponneck

 

 
6. periode 1724-1764

 Fra den 14/2 1724 får Kastellet en selvstændig Kommandant, heriblandt enkelte Interimskommandanter. 

 

14.02.1724

-

30.08.1728

Kommandant

GMJ

Gerhard Christian von Støcken

 
 

30.08.1728

-

09.11.1738

Kommandant

GMJ

Hans Hinrich von Scheel

 
 

10.11.1738

-

27.09.1743

Kommandant

GMJ

Frederich Hans von Walther

 
 

27.09.1743

-

15.10.1743

Interimskommandant

OB

Johan Gottfried von Schepelern

 
 

15.10.1743

-

30.05.1749

Kommandant

GM/G

Frederich Hans von Walther

 
 

??.06.1749

-

10.07.1749

Interimskommandant

GLT

Maximillian Wilhelm von Dombroick

 
 

10.07.1749

-

28.03.1764

Kommandant

OB

Wolffgang Ernst von Pauernfeind

 
 

28.03.1764

-

21.05.1764

Interimskommandant

OB

Frederik von Johannsen

 

 
7. periode 1764-1768

 Fra den 18/4 1764 skal den højst kommanderende officer i Kastellet være Kastellets Interimskommandant. 

 

21.05.1764

-

21.04.1768

Interimskommandant

OB

Carl Wilhelm von Sames

 

 
8. periode 1768-1805

 Fra den 21/4 1768 får Kastellet en selvstændig Kommandant, heriblandt en enkelt Interimskommandant. 

 

21.04.1768

-

28.09.1768

Kommandant

OB

Carl Wilhelm von Sames

 
 

29.09.1768

-

26.04.1781

Kommandant

GMJ

Levin Ludvig von Hoben

 
 

28.04.1781

-

23.10.1784

Interimskommandant

OBLT

Christian von Holten

 
 

23.10.1784

-

21.08.1794

Kommandant

GMJ

Magnus Ernst von Fircks

 
 

21.08.1794

-

29.05.1805

Kommandant

GMJ

Heinrich Ernst von Peymann

 
 

29.05.1805

-

07.01.1805

Kommandant

GMJ

Hans Christoffer Gedde

 

 
9. periode 1806-1807

 Fra den 7/8 1806 får København og Kastellet fælles Kommandant. 

 

07.01.1806

-

08.05.1807

Fælleskommandant

GMJ

Hans Christoffer Gedde

 
 

08.05.1807

-

07.11.1807

Fælleskommandant

GMJ

Heinrich Ernst von Peymann

 

 
10. periode 1807-1811

 Fra den 6/11 1807 ansættes en Guvernør over hele Københavns fæstningen med en Interimskommandant for Kastellet. 

 

06.11.1807

-

08.08.1809

Guvernør

GLT

Prins Friedrich af Hessen-Cassel

 
 

07.11.1807

-

28.02.1808

Interimskommandant

OBLT

Christoffer Henrich von Suckow

 
 

29.02.1808

-

13.03.1808

Interimskommandant

OBLT

Henrich Joachim Ludvig, greve af Platen-Hallermund

 
 

13.03.1808

-

15.05.1811

Interimskommandant

MJ/OBLT

Carl Gottfred von Würtzen

OBLT fra 1809

 
 

08.08.1809

-

15.05.1811

Guvernør

GMJ

Carl Ludvig, Greve Baudissin

 

 
11. periode 1811-1842

 Fra den 16/11 1811 får Kastellet en selvstændig Kommandant med en enkelt Interims- eller FG. Kommandant. 

 

16.05.1811

-

28.05.1817

Kommandant

OBLT

Carl Gottfred von Würtzen

 
 

28.05.1817

-

01.07.1817

Interimskommandant

OB

Johan Henrich von Hegermann

 
 

01.07.1817

-

07.12.1831

Kommandant

GMJ

Didrich Carl von Lorentz

 
 

07.12.1831

-

28.08.1841

Kommandant

OB

Christian Frederik Glode du Plat

 
 

28.08.1841

-

30.06.1842

FG Kommandant

OB

Carl Gottlieb von Kleist

 

 
12. periode 1842-1848

 Fra den 1/7 1842 ansættes en Guvernør over hele fæstningen med den højst kommanderende underordnede som FG Kommandant i Kastellet. 

 

01.07.1842

-

28.04.1848

Guvernør

GLT

Prins Wilhelm, landegreve af Hessen-Cassel

 
 

01.07.1842

-

25.08.1846

FG Kommandant

OBLT

Tyge Gregorius von Høegh

 
 

28.08.1845

-

27.03.1848

FG Kommandant

OBLT

Hans Christopher George Friedrich von Hedemann

 
 

27.03.1848

-

28.04.1848

FG Kommandant

OBLT

Nicolai Gustav Herman von Kauffmann

 


13. periode 1848-1856

 Fra den 28/4 1848 får Kastellet en selvstændig Kommandant, heriblandt en enkelt FG Kommandant. 

 

28.04.1848

-

07.12.1848

Kommandant

OBLT

Nicolai Gustav Herman von Kauffmann

 
 

07.12.1848

-

12.12.1854

Kommandant

GMJ

Hans Christopher Georg Friedrich von Hedemann

 
 

12.12.1854

-

07.02.1855

FG Kommandant

OBLT

Ernst Henrich Claude von Wilster

 
 

01.04.1854

-

12.07.1858

1. Kasernekommandant

MJ

Engelbrecht Ferdinand Michaelsen

 
 

07.02.1855

-

01.07.1856

Kommandant

OB

Niels Christian von Lunding

 


14. periode 1856-1859

 Fra den 28/6 1856 underlægges Kastellet Københavns Kommandant. 

 

01.07.1856

-

01.03.1859

Fælleskommandant

GMJ

Christian August von Schepelern

 
 

12.07.1858

-

05.10.1861

Kasernekommandant

MJ

Christopher Budde-Lund

 


15. periode 1859-1865

 Fra den 20/11 1859 får Kastellet en selvstændig Kommandant. 

 

01.03.1859

-

06.04.1865

Kommandant

GMJ

Poul Martin Bülow

 
 

14.09.1861

-

09.11.1861

FG Kasernekommandant

MJ

Otto Henrik Gerner

 
 

29.10.1861

-

26.10.1863

Konstitueret Kasernekommandant

MJ

Valdemar Schøning

 
 

27.10.1863

-

20.07.1889

Kasernekommandant

MJ/OB

Valdemar Schøning

OB fra 1874


16. periode 1865-1867

 Fra den 11/4 1865 underlægges Kastellet Københavns Kommandant. 

 

06.04.1865

-

30.09.1867

Fælleskommandant

GMJ

Johan Andreas Philip Ferdinand Wørishøffer

 


17. periode 1867-1886

 Fra den 1/10 1867 bliver den kommanderende General i 1. Generalkommandodistrikt kommandant i København og Kastellet med en Souskommandant til sin rådighed. 

 

01.10.1867

-

21.04.1879

Fælleskommandant

GLT

Poul Ulrich Scharffenberg

 
 

01.10.1867

-

06.04.1874

Sosukommandant

OB

Carl Wolle

 
 

13.07.1874

-

14.12.1877

Sosukommandant

OB

Wilhelm Carl Bernth Stricker

 
 

14.12.1877

-

24.02.1882

Sosukommandant

OB

Frederik Waldemar Lund

 
 
 

21.04.1879

-

05.04.1881

Fælleskommandant

GLT

Georg Wilhelm Julius Nielsen

 
 
 

05.04.1881

-

01.06.1886

Fælleskommandant

GLT

Wilhelm Frederik Ludvig Kauffmann

 
 

27.02.1882

-

21.03.1885

Sosukommandant

OB

Ezechias August Stintzing Stricker

 
 

21.03.1885

-

20.04.1886

Sosukommandant

OB

Sophus Wilhelm Vandal Pfaff

 
 

20.04.1886

-

31.05.1886

Sosukommandant

OB

Benedictus Frederik Julius Thorkelin

 


18. periode 1886-1908

 Fra den 1/6 1886 ophører den kommanderende General med at være Kommandant i København og Kastellet. Stillingen som Souskommandant inddrages. Den aktive Souskommandant overtager stillingen som Kommandant i København og Kastellet. 

 

01.06.1886

-

18.08.1892

Fælleskommandant

OB

Benedictus Frederik Julius Thorkelin

 
 

18.08.1892

-

13.11.1895

Fælleskommandant

OB

Fritz Godske Hans Olsen Gandil

 
 

15.11.1895

-

08.10.1897

Fælleskommandant

OB

Christian Heinrich Raymund Baumann

 
 

08.10.1897

-

09.04.1900

Fælleskommandant

OB

Froderus Christian Jürgensen

 
 

??.07.1889

-

10.11.1900

Kasernekommandant

OB

Theodor Herman Alfred Søderberg

 
 

11.04.1900

-

28.02.1903

Fælleskommandant

OB

Christian Lütken

 
 

13.12.1900

-

17.10.1904

Kasernekommandant

OBLT

Niels Peter Georg Dornonville de La Cour

 
 
 

28.02.1903

-

12.07.1907

Fælleskommandant

OB

Ludvig Severin

 
 

15.07.1907

-

28.04.1908

Fælleskommandant

OB

Niels Christian Alberth Sønderøxe

 


19. periode 1908-1950

 Fra den 29/4 1908 ændres betegnelsen: ”Kommandant i København og Kastellet Frederikshavn” til: ”Garnisonskommandant i København”. Kastellet har hermed mistet sin status som militært objekt og glider i 1908 helt ud af billedet i "København-Kastellet" sammenhæng.

Fra 1908 har kastellet været en kaserne, først underlagt Generalkommandoen, senere Sjællandske Division og fra oktober 1950 Østre Landsdelskommando. Frem til 1950 ledes Kastellet af kasernekommandanter.

Funktionen kasernekommandant opstår allerede i 1854 da Krigsministeriet den 20/3 1854 befaler, at samtlige kaserneringer og kaserneøkonomien i Kastellet fra den 1/4 1854 og ind til videre skal overtages af den tjenestegørende Major ved 1. Jægerkorps (20. Bataljon) som kasernekommandant. 

 

17.10.1904

-

12.08.1912

Kasernekommandant

KN

Ove Nikolaj Grønning

 
 

20.08.1912

-

15.10.1923

Kasernekommandant

KN

Hans Henrik Bondo

 
 

1923

-

1925

Kasernekommandant

OBLT

Louis Gerlach

 
 

1925

-

1939

Kasernekommandant

KN

Christian Sophus Lund

 
 

1938

-

1949

Kasernekommandant

OBLT

Christian Peter Bokkenheuser

 
 

1949

-

1950

Kasernekommandant

OBLT

Christian Emil Thiede

 


20. periode 1950-2017

 Fra 1950 blev det bestemt, at de kommandantskabsforvaltende myndigheder for større etablissementer, f. eks. Kastellet, skulle betegnes "kommandantskab" og chefen, skulle betegnes "kommandant".

Et kommandantskab består normalt af: Chefen, en skriver, en læge, en regnskabsfører, en materielmester / forvalter og et antal kasernearbejdere, heraf en varmemester. Rengøringspersonalet tilgår normalt fra et rengøringsselskab.

Kommandantens opgave er bl. a.: Etablissementets brug og drift, opretholdelse af ro og orden, herunder dets bevogtning samt tilsyn med bygningers, anlægs og arealernes rette brug og behandling. 

 

1950

-

1959

Kommandant

OBLT

Christian Emil Thiede

 
 

1959

-

31.12.1969

Kommandant

OBLT

Herluf Krabbe

 
 

01.01.1970

-

31.07.1981

Kommandant

MJ

Poul Erik Helbo Pedersen

 
 

01.08.1981

-

31.08.1994

Kommandant

MJ

Erik Ørnstedt

 
 

01.09.1994

-

28.02.2002

Kommandant

MJ

Bjarne Sørensen

 
 

01.03.2002

-

2015

Kommandant

MJ

Jørgen Kold

 
 

2015

-

2016

Kommandant

MJ

Lasse Nelson

 
 

2016

-

2016

FG Kommandant

MJ

Johnnie Korsholm

 
 

2017

-

 

Kommandant

MJ

Allan Bo Petersen