Bliv medlem

Rundvisning

Samling

Fiskeri

Aktiviteter

Kort over Kastellet

Kastellet den 9. april 1940

 

Kastellet den 9. april 1940

 

Titel: Kastellet den 9. april 1940
Forfatter: Michel Boucheny
Udgiver: Devantier, 2010, ISBN 978-87-90975-12-8
Udstyr: 70 sider, mange billeder der primært er i sort hvid.

Af Karsten Jakob Møller. (forkortet, den fulde version kan ses i bogen)

Forfatteren. Michel Boucheny, er leder af den historiske samling i foreningen Kastellets Venner & Historiske Samling. Formålet har for ham været at skildre, hvordan denne helt særlige dag i Danmarks historie udspillede sig på Kastellet. Det gør han ved at lade en række af de samtidige vidner til begivenhederne komme til orde gennem et bredt udsnit af beretninger, enten samtidige eller senere, men baseret på personlige erfaringer. Disse beretninger er sat ind i kortfattet historisk ramme, således at de læsere, der ikke har de politisk-militære begivenheder i perioden op til 9. april helt present, får det fornødne grundlag til at vurdere de enkelte beretninger og dermed det samlede forløb på Kastellet.

Vi præsenteres for en række forskellige beretninger. spændende fra Kastellets kommandants, oberstløjtnant Christian Bokkcnheuser, til fru A. Jørgensens, gift med overofficiant J. I. Jørgensen og med bopæl i Kastellet. Dertil kommer rapporterne fra vagthavende officer og vagtkommandøren i Hovedvagten samt ikke mindst den interessante oversættelse af en artikel bragt i Militär-Wochenblatt nr. 40 af 4. april 1941: "Tyske soldaterbedrifter - Hvorledes København blev besat" af major Glein, der var chef for den bataljon. der blev landsat på Langelinie og indsat mod Kastellet.

Sælges af foreningen. Pris kr. 125,- + evt. porto kr. 44,-.

Køb bogen

Hvad er dette?

I Kastellet i København er gjort et arkæologisk fund, som arkæologerne spørger, om et eller flere af vores medlemmer eller gæster på hjemmesiden kan hjælpe med en identifikation af.

Mærket består af en forside (med krone og to ovaler), en aksel og en bagplade med dorn. Den lille dorn har nok fastholdt mærket i noget stof eller læder. Hver af ternene er 1 cm. Så mærket er altså ca. 1,5 cm i diameter, når det er lukket sammen ved det lille hængsel.

Klik på billederne for større størrelse. 

fig 1

fig 2

Nogen, der kan kaste lys over dette? 

Send gerne dit bud her via denne formular

Bøger der kan købes her på hjemmesiden, klik på bogens forside for mere information.
Koebenhavns volde Kastellet foer og nu Kastellete afloeb

De tre bøger i denne linje er skrevet og foreningens medlem og guide Flemming Sejer Eriksen.

Flemming udgiver selv bøgerne, men de kan købes gennem foreningen.

Klik på bøgernes forside for flere detaljer.


thumbs Da krudthuset var faengsel thumbs Kastellet som det aldrig blev thumbs Kastellet den 9. april 1940 thumbs Bunkeren i Kastellet
thumbs Faengselshistorien 2 thumbs kanonbog moelle Tyskerne i Kastellet 200