Bliv medlem

Rundvisning

Samling

Fiskeri

Aktiviteter

Kort over Kastellet

Kastellet under besættelsen 

 

Tyskerne i Kastellet 300

 

Titel: Kastellet under besættelsen - Tysk besættelse 1940-1945 og engelsk indkvartering 1945
Forfatter: Finn Andersen
Udgiver: Frihedsmuseets Venners Forlag
Udstyr: 179 sider, mange billeder og illustrationer, både i sort/hvid og i farver.
ISBN: 978-87-88214-91-8

Af Niels Elsborg, formand for Foreningen Kastellets Venner & Historiske Samling

Finn Andersen, der er næstformand i foreningen "Kastellets Venner & Historiske Samling", samt Præsidiemedlem i Vaabenhistorisk Selskab, har igennem mange år forsket iKastellets historie, der har resulteret i mange bøger og artikler.

Den nyudkomne bog om Kastellet under Besættelsen1940-1945, beskriver tyskerne aktiviteter og den skiftende indkvarteringen i Kastellet.

Det mærkelige forhold, at det danske militær og civile ansatte, virkede i Kastellet indtil bruddet den 29. august 1943, er ligeledes omtalt. Den tyske indkvartering og udbygninger af nærforsvaret af Kastellet, giver et godt indtryk af aktivisterne, herunder opførelsen af en kommandobunker og radiostation, samt beskyttelsesrum.

Tyskernes liv i Kastellet, herunder krigsret og feltgendarmer er også en del af historien. Afslutning på besættelsen og den fredelige overgivelse af Kastellet til englænderne den 7. maj, samt den engelske overtagelse, der varede et halvt år, gjorde, at det danske militær først da kunne blive herre i eget hus, dog var der helt til den 22. december 1946 en tysk Dienstgruppe tilbage.

Bogen er opdelt i mange kapitler, der beskrivede mange tiltag og aktiviteter under de 5 års besættelse.Dertil kommer 6 bilag, der beskriver de tyske aktiviteter, samt en oversigt over de anvendte kilder. Bogen har interesse for de, der er interessereti besættelsestiden, og dertil også for de, der interesserer sig for Kastellets historie, som man jo må sige den omhandler.

Kan varmt anbefales.

Sælges af foreningen. Pris kr. 199,- + evt. porto kr. 66,-.

Køb bogen

Hvad er dette?

I Kastellet i København er gjort et arkæologisk fund, som arkæologerne spørger, om et eller flere af vores medlemmer eller gæster på hjemmesiden kan hjælpe med en identifikation af.

Mærket består af en forside (med krone og to ovaler), en aksel og en bagplade med dorn. Den lille dorn har nok fastholdt mærket i noget stof eller læder. Hver af ternene er 1 cm. Så mærket er altså ca. 1,5 cm i diameter, når det er lukket sammen ved det lille hængsel.

Klik på billederne for større størrelse. 

fig 1

fig 2

Nogen, der kan kaste lys over dette? 

Send gerne dit bud her via denne formular

Bøger der kan købes her på hjemmesiden, klik på bogens forside for mere information.
Koebenhavns volde Kastellet foer og nu Kastellete afloeb

De tre bøger i denne linje er skrevet og foreningens medlem og guide Flemming Sejer Eriksen.

Flemming udgiver selv bøgerne, men de kan købes gennem foreningen.

Klik på bøgernes forside for flere detaljer.


thumbs Da krudthuset var faengsel thumbs Kastellet som det aldrig blev thumbs Kastellet den 9. april 1940 thumbs Bunkeren i Kastellet
thumbs Faengselshistorien 2 thumbs kanonbog moelle Tyskerne i Kastellet 200